Законопроект №5600 знищить галузь птахівництва в Україні

Поділитись

Законопроект №5600 знищить галузь  птахівництва в Україні

Законопроєкт №5600 “Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень” зареєстрували у Верховній Раді 2 червня, його ініціатором став Кабмін. Згідно цього документу мають відбутися значні зміни в оподаткуванні, що стосуються акцизу на алкоголь, екологічного податку, рентної плати, податку на прибуток, ПДВ, єдиного податку та інші.

Агроспільнота досить неоднозначно відреагувала на один із пунктів щодо виключення з платників єдиного податку 4 групи платників, основним видом діяльності яких є розведення свійської птиці, страусів та перепелів.

Чи зможуть виробники птиці адаптуватися під ці зміни? Що буде з цінами на м’ясо птиці? Та чи очікувати кінцевим споживачам курку тільки на свята? Редакція AgroTrend спробувала з усім цим розібратися.

Норма щодо позбавлення суб’єктів господарювання, що виробляють продукцію птахівництва (у т.ч. яйця птиці), права бути платниками єдиного податку четвертої групи є дискримінаційною. У законопроекті вбачається різне ставлення до окремих видів с/г діяльності, в порівнянні з усією індустрією. Для цього відсутні об’єктивні та законні підстави. Більше того, такі підстави не обґрунтовуються в пояснювальній записці до законопроекту та, найголовніше, щодо таких підстав неможливо дійти висновку з наявних публічних даних. Таку думку висловив керівник відділу аналізу та адміністрування МХП Павло Мороз.

“Протягом 2017-2020 років Група компаній МХП сплатила до бюджетів всіх рівнів 15,78 млрд грн. Значна доля податкових платежів – до місцевих бюджетів. Це села, селища, невеликі міста, де знаходяться наші виробничі потужності й на наших підприємствах працюють місцеві жителі. Тому, найбільш контраверсійною є норма законопроекту 5600 про позбавлення права виробників продукції птахівництва – курей, качок, індиків, перепелів, виробників яєць – сплачувати єдиний податок 4-ої групи до місцевих бюджетів”, – зауважив він.

Вже з 1 січня 2022 року бюджети територіальних громад недоотримають надходжень від єдиного податку 4 групи, а це бюджетоутворюючий податок разом із ПДФО. У громад, де є тваринницькі підприємства, єдиний податок – це до 30% в структурі місцевого бюджету. Очевидно, що після прийняття законопроекту №5600 буде відчутна нестача коштів у бюджетах громад. Це матиме негативні наслідки для соціально-економічного розвитку регіону.

За даними Державної служби статистики, із січня по вересень 2021 року ціни на яйця в супермаркетах вже подекуди сягли 40 грн за десяток. За цей же період м’ясо птиці (тушка) подорожчало з 57,4 грн до 71,40 за кг, а куряче філе – з 93,99 грн до 115,10 грн за кг. Кілограм яловичини обходиться в 172 грн, тоді як ще в січні – 149,51 грн. Свинина теж зросла в ціні – зі 115,16 грн до 124,45 грн за кілограм.

“Така негативна динаміка є наслідком здорожчання виробництва м’яса: найперше, вже на 30-40% зросла вартість комбікормів у структурі собівартості; по-друге, зростають витрати виробників на енергоносії напередодні настання осіннє-зимового періоду”, – наголошує Павло Мороз.

Прийняття законопроекту №5600, за оцінками профільних асоціацій, економістів, призведе до ще більшого подорожчання продуктів птахівництва, зокрема м’яса птиці на 30% і яєць — на 25%. Ціни на інші продукти харчування (м’ясо, молоко) зростуть внаслідок дії причинно-наслідкового зв’язку.

Очевидно, що постраждає не тільки тваринницька галузь в цілому, а й кінцевий споживач, оскільки всі додаткові витрати, підвищення собівартості продукції буде закладено в ціні для простого українця.

Джерело: agrotrend.com.ua