Західні санкції змінять життя росіян назавжди

Поділитись

Західні санкції змінять життя росіян назавжди

У четвер, 24 березня, виповнився рівно місяць з моменту, коли Кремль під соусом ефемерної «спецоперації» пішов повномасштабною війною на мирну Україну. Колективний Захід, допомагаючи офіційному Києву фінансами та озброєнням, єдино прийнятним важелем тиску на Росію вважає санкції.

Епіцентром глобальної політики сьогодні став бельгійський Брюссель, де пройде одразу два саміти – Євросоюз і НАТО. Під час цих заходів, серед іншого, обговорюватимуться і нові санкції щодо Російської Федерації.

“Побачимо, хто партнер, а хто продається”, – так лаконічно, але предметно озвучив свої очікування від самітів Євросоюзу та Північноатлантичного Альянсу президент Володимир Зеленський.

У МЗС у свою чергу зазначили, що там немає жодних ілюзій та завищених очікувань від даних комунікаційних локацій міжнародного масштабу.

З урахуванням того, що кількома днями раніше міністри закордонних справ країн-членів Євросоюзу так і не дійшли згоди щодо енергетичного ембарго по Росії (у позу встали Німеччина та Нідерланди – ред.), то справді нічого особливо проривного від самітів чекати не доводиться.

Справді, Європейський союз – найбільший у країнах покупець російських енергоносіїв – поки, на жаль, утримується від нафтового чи газового ембарго. ЄС імпортує з Росії 60% усієї нафти та нафтопродуктів та 40% газу. Тобто, замістити відразу не вийде, як, наприклад, у США, де ця частка не перевищує восьми відсотків.

Тим не менш, пробуксовки з ембарго зовсім не означають, що антиросійський поїзд санкцій досяг своєї кінцевої зупинки. Питання, які ще обмежувальні механізми щодо держави-агресора можуть бути включені якщо не тут і зараз, то в найближчому майбутньому, як і раніше, залишається актуальним.

Всього за місяць війни проти України РФ виявилася фактично відрізаною від світової фінансової системи, втратила західні технології та преференції в торгівлі, втратила частину цивільної авіації та половину накопичених резервів. Прості мешканці країни-терориста залишилися без валюти та «Інстаграма», а непрості – без закордонних активів та права виїжджати на Захід…

Жахнувшись тим, що путінська Росія витворяє під виглядом якоїсь «спецоперації» на території суверенної України, весь цивілізований світ дружно і беззастережно підтримав нашу з вами країну грошима та оборонною зброєю, а проти РФ запровадив наймасштабніші в історії санкції, покликані відкинути її на десятиліття тому та завадити Кремлю фінансувати найбільшу військову агресію в Європі з часів Другої світової війни. Результат? Через місяць після вторгнення Росія стала головною країною-ізгоєм у світі, обійшовши навіть Північну Корею, Іран і Сирію.

Перерахуємо лише ключові пункти санкційного “меню”. Отже, США запровадили повну заборону на покупку російської нафти, нафтопродуктів, газу та вугілля. Канада та Австралія заборонили імпорт російської нафти. Великобританія пообіцяла звести нанівець покупку «чорного золота» в Росії вже до кінця року. ЄС та Німеччина відмовилися сертифікувати «Північний потік-2» – щойно збудований газопровід з Росії в обхід України.

Крім цього, Євросоюз і Сполучені Штати запровадили заборони на експорт технологій та обладнання для нафтопереробки на додачу до колишніх заборон, які зачіпали лише видобуток.

Що ж до енергетичного, а фінансового сектора, то тут путінської Росії теж доводиться не солодко. Захід заарештував $300 млрд., що є половиною золотовалютних резервів РФ. Інша половина не дуже допомагає – вона зберігається в золоті, коштах у МВФ та інших малоліквідних у поточній ситуації активах. У зв’язку з цим російському Центробанку (аналог нашого НБУ – ред.) довелося суворо обмежити рух капіталу, оскільки він фактично втратив головний важіль курсової політики.

Окрім арешту резервів, найбільші російські банки відключили від SWIFT – міжнародної системи обміну інформацією між фінансовими організаціями. Ощадбанк та Газпромбанк уникнули цієї долі, оскільки через них проходять основні платежі за нафту та газ. Але, як кажуть, не факт, що летальний кінець не може не чекати на ці фінустанови в найближчому майбутньому.

Росія вже залишилася без готівкових доларів та євро – США та ЄС заборонили постачання банкнот. Також Захід ввів суворе табу на надання РФ будь-яких кредитів, наглухо зачинивши двері ринку світового капіталу. Доступ до коштів Світового банку та МВФ – теж під замком.

Колективний Захід також вирішив скасувати режим найбільшого сприяння торгівлі з Росією. Це означає, що тепер дозволені будь-які торгові війни, а всі преференції скасовуються. Іншими словами, кожна країна має ратифікувати це окремо. Наприклад, Канада вже скасувала цей режим і запровадила мито 35% на весь російський імпорт. Такого «щастя» раніше заслуговувала лише Північна Корея.

Загалом, уже введений список санкцій можна продовжувати і продовжувати. Тут слід згадати закриття для російських суден портів Великобританії, Канади та Нової Зеландії, заборона імпорту металопродукції з Росії, постачання в РФ предметів розкоші – від машин до брендового одягу та алмазів.

Крім групової санкційної «вечірки» по-російськи, безпосередню участь у ній бере і політико-бізнесова еліта РФ. У так званому чорному списку Євросоюзу, окрім Путіна та його відданого соратника – міністра закордонних справ Лаврова, у шорт-листі знаходиться майже тисяча росіян, активи яких заморожені, в’їзд до ЄС заборонено і з ними не можна мати жодних справ європейцям.

До списку потрапили Роман Абрамович, голова «Яндекса» Тигран Худавердян, особи російської пропаганди на кшталт Володимира Соловйова, путінський спікер Пєсков, його дружина та двоє дорослих дітей, керівник Держдуми В’ячеслав Володін та кілька десятків депутатів. До речі, Путін став третім в історії Євросоюзу лідером, який перебуває під санкціями після Башара Асада та Олександра Лукашенка.

Сьогодні європейці масово заарештовують нерухомість, яхти та літаки чиновників та бізнесменів із РФ, а також закривають небо для російських літаків. До речі, дуже важливо, що захід заборонив продаж, постачання або передачу будь-яких літаків, запчастин, обладнання та програмного забезпечення в Росію. Враховуючи те, що більш ніж три чверті російського комерційного повітряного флоту побудовані в ЄС, США та Канаді, це рішення фактично переводить цивільну авіацію Росії в положення повітряного піратства.

До всього вищезгаданого «букету» слід також додати заборонені нотки на інформування на Заході російських телеканалів Russia Today і Sputnik, жорстке обмеження щодо постачання напівпровідників, передової електроніки, засобів навігації, дронів та програмного забезпечення.

За найпотужнішим санкційним ураганом пішли менші хвилі – провідні світові корпорації почали активно згортати співпрацю з Москвою. На сьогодні понад сто найбільших західних компаній тією чи іншою мірою розірвали відносини з Росією: хтось поставив їх на паузу, інші закрилися повністю.

Загалом російська економіка готується до жорсткої посадки. За найоптимістичнішими для РФ оцінками, втрата за підсумками 2022-го становитиме близько 10% ВВП, розмір якого минулого року вимірювався $1,65 трлн доларів.

Очевидно, що цифри можуть плюс/мінус коливатися, проте те, що найсерйозніша рецесія в РФ неминуча – майже доконаний факт. Вторгнення в Україну вже спровокувало одну з найважчих криз у сучасній російській економіці і все, як кажуть, тільки починається.

«Найближчими роками правління Путіна дуже нагадуватиме найгірші роки правління Єльцина», – пише у себе в Twitter Бранко Міланович, колишній провідний економіст Світового банку.

Вже найближчими місяцями, на його думку, на Росію чекає нелегкий період: зростатиме безробіття та інфляція, від чого насамперед постраждає бідне населення. Можливо, припускає Міланович, розряду навіть доведеться запровадити продуктові карти, оскільки криза буде сильнішою, ніж у 1998-1999 роках.

Незважаючи на те, що вже запроваджений проти РФ санкційний список є більш ніж значним, можливості для фінансового покарання країни-агресора далеко не вичерпані.

Росія досі експортує енергоносії до Європи, частина банків уникла обмежень навіть у США, активи заарештовані та заморожені, але не конфісковані. Крім того, Захід досі не зрозумів, як перекрити канали обходу санкцій за допомогою криптовалют і як знайти всю власність підсанкційних осіб та компаній у хаотичному лабіринті офшорних схем. Крім того, на даний момент Росія зберегла торгові та фінансові відносини з великими економіками, що розвиваються на кшталт Китаю та Індії, а країни Латинської Америки та Африки і зовсім не вводили жодних санкцій. Ці фактори несуттєво, але все ж таки пом’якшать удар по Росії.

І тут слід повернутися до нафтового ембарго, яке, на думку експертів Capital Economics, стало б для Росії справжнім економічним апокаліпсисом, оскільки ВВП скоротився б зі швидкістю вітру, а інфляція перевалила б за 30%. Що у сухому залишку? Компанії «вмирають», люди бідніють і їдять хіба що віртуальну локшину солов’євих-скабеєвих.

Так, європейці поки не готові до нафтового ембарго, оскільки це завдасть удару по їхній власній економіці та споживачам, а бензин та опалення і так дорожчають. Тим часом, масова заборона на імпорт російської нафти вже активно обговорюється в західних ЗМІ – цей крок називається цілком реалістичним, якщо найближчим часом Путін не припинить війну.

Але навіть зараз для РФ і її мешканців все йде по економічній спадній. Провідні агентства Fitch та Moody’s ставлять Росії переддефолтний рейтинг, сумніваючись, що країна зможе погашати зовнішні борги (станом на 1 лютого – це $9,5 мільярда) в умовах жорстокого санкційного та політичного тиску. Не далі як тиждень тому Москва все ж таки зуміла виплатити купонний прибуток за облігаціями, але світові фінагентства не змінили її рейтинг.

Це означає, що дефолт не за горами і незабаром росіяни, 70% яких підтримує терористичні путінські дії в Україні, відчують особисто на собі всі його численні та багатогранні «принади».

І треба розуміти, що це ще квіточки, а ягідки дозріють, якраз після української перемоги, коли Київ пред’явить РФ у всіх міжнародних структурах рахунок за заподіяні «спецоперацією» збитки, розхльобувати які доведеться дітям, онукам і правнукам росіян.

Джерело