Як законодавчі нововведення вплинуть на український бізнес

Поділитись

Як законодавчі нововведення вплинуть на український бізнес

З 1 січня в Україні набув чинності скандальний закон №5600, який вносить чимало змін до Податкового кодексу. Особливо незадоволені цим – підприємці різних рівнів, оскільки закон “закручує гайки” легальному бізнесу, який, і без цього, постраждав.

“Сьогодні” разом з експертом – аналітиком та фахівцем Dragon Capital Сергієм Фурсою розбиралися, які наслідки можуть мати ці нововведення для українського бізнесу.

Серед інших змін закон №5600 надає податковим органам дедалі більше повноважень.

Наприклад, наділяє правом звернення до суду для встановлення тимчасового обмеження у праві виїзду, керівників юридичних осіб чи постійних представництв нерезидентів-боржників у разі невиконання податкового боргу (за умови, що заборгованість вища за 1 млн грн).

“Тут питання у стані нашої системи, тому що 5600 дуже негативно сприймається всім бізнесом з однієї простої причини – тому що не реформована Податкова, яка є головним корупційним органом, отримує більше повноважень”, – каже експерт.

На думку Фурси, саме це напружує бізнес і підприємці бояться, що заради додаткових доходів їх “кошмаритимуть” податківці.

Крім додаткових повноважень, закон передбачає збільшення акцизного податку на алкоголь на 5%, що потягне за собою збільшення цін на таку продукцію.

Також збільшується податкове навантаження на такі підакцизні товари, як тютюн та пальне, та ресурсні, наприклад – залізна руда.

“Коли бізнес кошмарять, то ви не інвестуєте, згортаєте діяльність, а дехто навіть іде і це дуже негативно впливає на весь інвестиційний клімат у країні. Не питання – податки треба платити, та насамперед треба реформувати податкову”, – каже аналітик.

Ще більшої кількості компаній торкнеться зміна екологічного податку, який зросте з 10 грн за тонну викидів СО2 до 30 грн.

Торкнеться збільшення податкової ставки на 5% також мобільних операторів України, а саме – зросте рентна плата за користування радіочастотним ресурсом. Це, на думку експертів, спричинить подорожчання мобільного зв’язку для всіх українців.

Серед інших нововведень закону №5600:

  • зменшення мінімальної площі землі фермерського господарства;
  • запровадження мінімального податкового зобов’язання на землю у розмірі 1,4 тис. грн. за кожен гектар на рік;
  • запровадження податку у розмірі 18% на доходи від продажу сільгосппродукції у розмірі понад 12 мінімальних зарплат;

Проте для чотирьох груп платників податків 5600 передбачає своєрідне послаблення, а саме – для заводчиків свійської птиці (крім курей).

Ці бізнесмени, навпаки, звільняються від сплати єдиного податку і тут виникає проблема, оскільки навантаження на агробізнес та його галузі значно менше, ніж на інший бізнес, серед якого також підприємства критичної інфраструктури.

“У нас свого часу було багато пільг для розвитку агробізнесу і зараз це вже не виглядає таким раціональним, тому що агробізнес піднявся на ноги, і зараз пільгові режими не потрібні”, – каже Сергій Фурса.

За його словами, деякі гравці в агробізнесі заробляють надприбутки, з яких практично не платять до бюджету.

Джерело