В Україні зростуть ціни на каву

Поділитись

В Україні зростуть ціни на каву

Події на світовому ринку кавових зерен диктують стрімке зростання ціни на цей продукт. І українському споживачу, який випиває все більше кави кожен день, скоріш за все доведеться платити вполовину більше ніж зараз, або змінювати звичку.

Як проблеми Бразилії, Колумбії та В’єтнаму вдарили по ринку

Кавовий ринок відзначив рекорд – цієї осені ціна на арабіку піднялась до $2,16 за фунт, а це максимальний показник з лютого 2012 року. І тенденція ця – далеко не нова. Світовий ринок кави лихоманить з весни 2021 року, коли стало відомо, що цьогорічний врожай в Бразилії, яка є найбільшим світовим експортером кави, буде суттєво нижчим через велику посуху в цій країні. Враховуючи, що Бразилія забезпечує близько третини всього світового експорту кави, скорочення врожаїв навіть на 10% стає проблемою. Але цьогорічне скорочення бразильського експорту сягнуло, за деякими даними, 20%. Тож світовий дефіцит кави утворився у розмірі більше 6%. 

А враховуючи, що світовий ринок кави в частині споживання щорічно приростає на ті ж самі 6-7%%, загальний дефіцит може перевищити 10%.

Ще одним фактором росту дефіциту стала Колумбія, яка є третім, після Бразилії та В’єтнаму, постачальником кави на світовий ринок. Тут, на фоні бразильських негараздів, місцеві фермери вирішили не виконувати попередньо укладені контракти і не відвантажувати зерна аби збільшити ціну і продати каву дорожче. Все це спричинило певний хаос: було порушено логістику, скасовано значну долю контрактів та, навіть, втрачено частину врожаю.

Для світового кавового ринку це стало ударом. І ціна протягом весни-літа 2021 року виросла як мінімум на 55%. 

Не залишився осторонь та зробив свій внесок у загальну кризу також і В’єтнам. На початку осені стало відомо, що й ця країна також скорочує поставки. Проте причина тут – не погодні умови та неврожай. Сюди докотився вал пандемії і багато підприємств з вирощування кави через масові захворювання працівників скоротили або навіть взагали зупинили свої виробництва. Вже у серпні нинішнього року це призвело до падіння експорту на 9% порівняно з попереднім місяцем. І скорочення поставок, з огляду на зростання захворюваності, буде тенденцією також і наступних місяців.

Експерти прогнозують, що втрати ринку, які вже вимірюються десятками відсотків, диктуватимуть умови як мінімум до весни наступного року, коли можна буде оцінити майбутні врожаї в країна-виробниках. І ціна, відповідно, зростатиме. До яких рівнів – сказати важко. Але біржовики, що торгують кавовими фьючерсами, висловлюють певний оптимізм щодо цього ринку, що побіжно свідчить про очікування черкових стрибків цін.

Як може подорожчати кава

Наведена статистика фіксує темпи зростання за підсумками, як вже зазначалося, минулого року. Проте ситуація, що склалася в цьому році може дещо змінити картину. Здорожчання, яке переживає ринок кави світу, докочується і до України. І прогнози експертів, що пророчили збільшення ціни на кавове зерно протягом цього року на рівні 20-30%% явно є занадто оптимістичними, швидше за все воно вийде на рівень світового – 55%. Але і це можуть бути не остаточні ціфри, враховуючи все вище викладене.

Поки ціни на каву відчутно – за нашими спостереженнями десь на третину – виросли тільки в магазинах. Кав’ярні і “кавові віконця” ще тримають старі ціни, можливо використовуючі запаси, а можливо – боячись втратити клієнтів. Але не важко здогадатися, що варто кільком мережевим кав’ярням підняти ціни, як за ними підтягнуться решта. Тож, стаканчик еспресо на вулиці скоро може коштувати не 19-25, а 30-35 гривень.

Для когось це стане приводом купити нарешті кавоварку, запастися зернами і виходити на вулицю зі своєю термокружкою, а для когось – почати економити на чомусь іншому. Пропонувати істинному кавоману пити чай – якось незручно. Хоча він-то якраз і не подорожчав.

Джерело