В Україні злетять ціни на продукти

Поділитись

В Україні злетять ціни на продукти

Європу накрила енергетична криза: через те, що ціни на газ злетіли, закриваються підприємства, обмежують тарифи для населення. Сховища, які заповнюють напередодні опалювального сезону, виявилися наполовину порожніми. Не краща ситуація і в Україні.

Газ використовують для елеваторів аграрії, на заводах із його допомогою працюють печі, опалюються приміщення, сушиться продукція тощо. І подорожчання блакитного палива неминуче призведе до зростання цін.

Що буде з цінами? Тут усе передбачувано – вони будуть неминуче зростати, упевнений економічний експерт Олег Пендзин. Усі хлібзаводи і переробна промисловість залежать від цін на енергоносії.

Високі тарифи на газ – не єдина проблема, розповідає Артем Ремпен, операційний директор компанії GR Agro. Далеко не кожен постачальник в умовах, що склалися, погоджується постачати блакитне паливо бізнесу. Наприклад, у Дніпропетровській області, як говорить Ремпен, було всього три варіанти, і користуватися можна тільки тим газом, за який уже заплатили (розширити об’єм не вийде).

“Ми поки утримуємо ціни на сушку в елеваторах, просто щоб фермери могли працювати. Просто не можна було зупинитися або підняти ціни, зараз сезон соняшника, кукурудзи. Тоді залишилися б без соняшникової олії та крохмалю”, – каже Ремпен.

“Ситуація для нас дуже гнітюча. Це може стати катастрофою, сушити можемо тільки газом. Є в країні елеватори, які працюють на альтернативних джерелах енергії. Але їх дуже мало, може 15-20% від загальної кількості, тому що вони технологічно складніші”, – пояснює він.

І якщо українець може поміняти постачальника газу за лічені дні, то в підприємства вся процедура може забрати місяць. Зараз компанія, яку представляє Ремпен, отримала пропозицію купувати газ у жовтні по 38 грн/куб. У такій ситуації без підвищення тарифів для аграріїв на сушіння зерна не обійтися, а він уже злетів у тричі. Як наслідок, піднімуться ціни й на продукти харчування.

Через зліт цін на блакитне паливо українців чекає складна зима: із тарифами на газ, які вже виросли з 4,5 до майже 8 грн за куб, із вартістю продуктів, яка неминуче збільшуватиметься слідом за здорожчанням енергоресурсів.

Джерело