В Україні становище аграріїв погіршується через зупинку відшкодування ПДВ експортерам

Поділитись

В Україні становище аграріїв погіршується через зупинку відшкодування ПДВ експортерам

Призупинення відшкодування ПДВ експортерам на час воєнного стану, згідно з правками до податкового законодавства, погіршило і так складне становище українських аграріїв, вважає голова наглядової ради групи компаній «Прометей» Рафаель Гороян.

«Уже вивантажено близько 1 млн тонн зернових, і це заслуга трейдерів. Вони зараз роблять героїчні вчинки. Адже фермер, посіявши збіжжя, але не маючи трейдерів у країні, не зможе продати свій товар. Ми. як трейдери, не просимо якихось дотаційних грошей, пільгових кредитів. Ми лише просимо державу розрахуватися з боргами, відшкодовуючи ПДВ. Це перше завдання, щоб забезпечити країну хлібом. Бо якщо цього року фермер комфортно не продасть свій товар, не матиме прибутку, то навіть ці пільгові гроші йому не допоможуть — наступного року він не сіятиме», — сказав він.

На думку Р. Горояна, для того, щоб держава ще раз не дотувала фермера, щоб «він не був у збитках», сьогодні треба підтримати трейдерів, відшкодовуючи експортний ПДВ.

«Важливо врахувати, що, наприклад, кукурудза коштувала 9000 грн/т, зараз вона коштує 5000 грн/т, насіння соняшнику коштувало 22 000 грн/т, зараз — 10-12 тис. грн/т. Якщо ПДВ не відшкодовуватиметься фермеру, всі борги трейдер надалі під час закупівлі покладе на нього», — пояснив голова наглядової ради ГК «Прометей».

Він підкреслив, що буквально з червня фермери прийматимуть рішення, чи сіяти наступного року.

«Він прийме рішення не сіяти, бо йому це буде невигідно. За таких умов зерновий бізнес у країні буде знищено. Наш бізнес працює, маржинальність мінімальна. У разі не відшкодування ПДВ на 20 % доводиться знижувати ціни. На 90 % знизився обсяг експорту. Україна щомісяця експортувала 10 млн тонн, зараз же експортується 500-700 тис. тонн. Це все свій товар, куплений до війни», — розповів Р. Гороян.

За його словами, зараз на елеваторах у власності «Прометея» є понад 100 тис. тонн зерна, також збіжжя зберігають фермери та трейдери. Зараз у ГК думають, як рятувати товар по максимуму, бо в елеватори періодично прилітають снаряди, ризик колосальний.

Джерело