В Україні працює схема уникнення санітарних перевірок цитрусових

Поділитись

В Україні працює схема уникнення санітарних перевірок цитрусових

На Одещині, куди стікається майже весь український імпорт цитрусових, виявили схему при митному оформленні мандаринів та апельсинів. Внаслідок неї імпортери, пов’язані з бізнесменом Вадимом Гарлицьким, отримали перевагу на ринку. Більше того, деякі фірми можуть завозити до країни фрукти з нітратами, уникаючи санітарних перевірок на митниці. Про це повідомив журналіст Євген Плинський.

Як зазначив голова комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев, розслідування цієї інформації вже взято на контроль парламенту.

“Маржинальність на цитрусових – мінімальна, тому ключові фактори успіху – це швидкість поставки та ціна розмитнення. І першим серед рівних за цими показниками є типу асоціація “фрукти-овочі” контрабандиста “Лампочки” (Вадим Гарлицький. – Ред.)”, – написав Плинський.

Гарлицький займається імпортом та оптовою торгівлею на ринку овочів та фруктів. Це підтверджують дані державних реєстрів. Плинський стверджує, що компанії, які мають домовленості з бізнесменом, отримують преференції.

Як працює схема

“Поки всі імпортери оформлюють апельсини за тарифом від $1,05/кг, фірми зі списку “Лампочки” тримали знижку в 23% та тариф $0,8/кг. Мандарини всі оформлюють по $1,00/кг, “асоціація” – “мінус” 30%, $0,7/кг”, – стверджує Плинський. За його словами, не залучений до схеми бізнес у таких умовах просто не може конкурувати з “пільговиками”.

Журналіст зазначає: на ринку та всередині митниці майже відкрито говорять про умови, на яких пов’язані з Гарлицькими фірми отримують преференції: “За списком фірм “асоціації”, “Лампочка” платить $10 з кожної тонни цитрусових департаменту платежів та тарифів [митної служби] Андрія Войцещука”.

“На підставі цих платежів, департамент формує список “правильних” фірм і спускає його до Одеси. Одеська митниця, розшифровуючи список, оформляє вантажі цих фірм за тарифами нижчими за ризикові”, – пише Плинський.

Щоб потрапити до списку “обраних”, за даними Плинського, спочатку потрібно зв’язатися з керівником асоціації Данилом, після чого комунікація переходить до іншого куратора, Олексія. “Саме він веде підрахунок вантажів, декларацій та корупційних зборів”, – запевняє журналіст.

Спілкування йде у месенджері Threema. “Клієнти” вказують номер та дату відправлення, імпортера та вагу за погодженим форматом. Звірки надсилаються кожне 1-е та 15-те число місяця. Завдання “клієнта” – або підтвердити дані або дати коментар. Після підтвердження даються інструкції щодо розрахунку.

Імпорт фруктів без перевірок

Крім знижок на імпорт цитрусових, організатори схеми надають послугу “проходження митниці без фітосанітарного контролю” за тарифом $5/т, стверджує Плинський: “За ці гроші митниця оформляє цитрусові без відбору зразків, очікування перевірки фітосанітарної служби та псування вантажу”.

“Під цим соусом до нас можуть завезти весь нітратний неліквід. Купуєш у Туреччині різний шлак, аби подешевше, а потім везеш в Україну, де всього за $5 з тонни дозволять нагодувати цими “вітамінами” українців”, – пише Плинський.

Нещодавно, за його даними, Департамент стратегічних розслідувань (ДСР) МВС уже надіслав до Одеської митниці листа. У ньому згадуються компанії, ймовірно зі “списку Гарлицького” та ставиться питання, чому деякі фірми оформляють цитрусові та інші фрукти без відбору зразків.

“На митниці цей лист сприйняли як сигнал від ДСР поділитися часткою зі схеми, і спробували видати документ у ЗМІ – як елемент тиску на митницю та бізнес. Але тут хлопці дали “у штангу”. У цьому випадку ділитися із ДСР не потрібно. Потрібно прикрити схемну роботу”, – резюмував Плинський.

Джерело