В Україні планується знизити ставку ПДВ у сфері АПК

Поділитись

В Україні планується знизити ставку ПДВ у сфері АПК

У держбюджеті України на 2022 рік на розвиток сільськогосподарської галузі передбачається 4,6 млрд грн. З них значну частину планується виділити на традиційну допомогу аграріям (здешевлення кредитів, відшкодування купівлі техніки тощо), а також понад 700 млн грн передбачається на земельну реформу.

Нагадаємо, що у 2021 році держпідтримка аграріїв становила 4,5 млрд грн, у 2020 — 4 млрд грн, у 2019 — 5,9 млрд грн, у 2018 — 6,3 млрд грн.

На 2022 рік запропонували як традиційні програми (відшкодування вартості с/г техніки, здешевлення кредитів та страхових платежів, розвиток тваринництва, рослинництва, садівництва, виноградарства та хмелярства, дотація на зрошення для 1200 с/г товаровиробників) держпідтримки в межах 4,6 млрд грн, так і нові.

Також 715 млн грн передбачено на проведення земельної реформи:

  • на створення та оновлення топографічних карт і планів 565,9 тис. км² пропонується направити 329 млн грн;
  • на інвентаризацію 1,7 млн га державних земель — 220 млн грн;
  • на розвиток меліоративних комплексів, утримання водогосподарських систем — 2,7 млрд грн.

Окрім того, під час другого читання у бюджет на потреби аграріїв з меліорації окремо заклали 1 млрд грн.

На запуск роботи Фонду часткового гарантування кредитів сільському господарству — 200 млн грн.

У аграрному комітеті взагалі пропонують змінити логіку держпідтримки (дотацій) у 2022 році — поставити на фінансування програм із доданою вартістю. В ідеалі запровадити спецрежим для створення доданої вартості в АПК.

«Спецрежим доданої вартості в АПК — це зниження ставки ПДВ до 7% з 20% на всіх етапах виробництва — від сільгосптоваровиробника до прилавку. На кожному етапі виготовлення аграрної продукції діє ставка ПДВ 7%. Виробнику це дозволяє акумулювати додаткові фінансові ресурси і направити їх на розвиток господарства. Споживачу — гарантує зниження кінцевих цін. Державі забезпечує збільшення доходів від нарощення обсягів виробництва агропродукції з доданою вартістю та дозволяє провести імпортозаміщення по харчах. Всі від цього виграють. Спецрежим доданої вартості — це крок для розвитку в загальному аграрному секторі, який стимулюватиме переробку», — пропонує Іван Чайківський.

Джерело