В Україні набувають популярності іноземні сорти насіння пшениці

Поділитись

В Україні набувають популярності іноземні сорти насіння пшениці

Характерною рисою 2021 року на ринку кондиційного насіння озимої пшениці в Україні були підвищення попиту за рахунок збільшення його споживання холдинговими компаніями та великими й середніми товаровиробниками; продовження щорічної експансії іноземної селекції, яка витісняє вітчизняну, а також низький рівень продажу кондиційного насіння у порівняння з країнами ЄС та іншими світовими лідерами, зазначив завідувач відділу інвестиційного та матеріально-технічного забезпечення ННЦ «Інститут аграрної економіки», д.е.н. Олександр Захарчук.

За його словами, у світовому землеробстві спостерігається стабільне збільшення валових зборів зерна. Основною культурою, що є лідером за площами посіву та валових зборів у світовому виробництві, є пшениця. В Україні пшениця, насамперед, є основною продовольчою культурою, обсяги експорту якої невпинно зростають.

У 2021 році було вироблено та сертифіковано 120,9 тис. т насіння озимої м’якої та твердої пшениці, що на 14,5 % менше показника 2020 року у 141,4 тис. т. З них насіння іноземної селекції ввезено 1,5 тис. т, а також вироблено на території держави 43,5 тис. т. Вітчизняне насінництво склало 75,9 тис. т, тобто 63 % від загальних обсягів виробництва. При цьому частка насіння вітчизняної селекції порівняно з 2020 роком зменшилася на 3,2 %.

Для забезпечення посівних площ, що зайняті під виробничими посівами, потрібно 1,5-1,6 млн т насіння озимої пшениці, зазначив експерт. Якщо прийняти, що лише дві третини із виробленого кондиційного насіння буде реалізовано (середній показник продажу насіння насіннєвими установами НААН), то це становитиме близько 80,6 тис. т, що складе лише 5,2 % від загальної потреби. При цьому середньоєвропейський показник складає 50 %.+

Насіння озимої м’якої та твердої пшениці вітчизняної селекції представлено 269 сортами, що висівалися на полях сільськогосподарських товаровиробників. Іноземні сорти, становили 103 одиниць, у тому числі вирощені в межах України — 47 гібридів.

На ринку продажу насіння озимої м’якої та твердої пшениці у 2021 році працювали 235 вітчизняних та іноземних компаній, у тому числі 65 компаній займаються продажем насіння лише іноземної селекції.

Найбільше кондиційного насіння вітчизняної селекції виробляють у Харківській (17,4 тис. т), Дніпропетровській (11,6 тис. т), Одеській (10,7 тис. т), Полтавській (9,4 тис. т) та Київській (5,4 тис. т) областях. 

Найбільше кондиційного насіння іноземної селекції виробляють у Тернопільській (16,2 тис. т), Хмельницькій (9,9 тис. т), Київській (3,9 тис. т) та Запорізькій (3,3 тис. т) областях. На Київщині найбільше сертифікованого іноземного насіння із за кордону — 1,1 тис. т, тобто 73 % від загального обсягу ввезеного насіння іноземної селекції.

Джерело