В Україні ліквідували ДАБІ

Поділитись

В Україні ліквідували ДАБІ

Той, хто вигадав приказку про річку, у яку не можна ввійти двічі, явно не був знайомий із реаліями української системи містобудівної політики та епопеєю з реформою Державної архітектурно-будівельної інспекції України (ДАБІ). 15 вересня 2021 року ДАБІ ліквідували вдруге. Уперше це сталося в березні минулого року. Хочеться вірити, що вдруге — це востаннє й напевно.

Від 15 вересня ДАБІ більше немає, замість неї створено Державну інспекцію архітектури та містобудування (ДІАМ). І, що найважливіше, цей орган бере на себе лише питання державного архітектурно-будівельного нагляду. Про дозвільно-реєстраційні функції не йдеться.

Ба більше, у ДІАМ обіцяють усе синхронізувати з Єдиною державною електронною системою у сфері будівництва і працювати в цифрі. Навіть рішення про необхідність проведення перевірки ухвалюватиме система. Хочеться вірити, що обдурити алгоритми буде неможливо, а людський чинник дійсно зведеться нанівець.

До речі, про людей. За словами міністра Олексія Чернишова, 100% кадрів новоствореної інспекції — люди не із системи. Це професіонали з різних галузей, пов’язаних із будівництвом і не тільки, які ніколи не працювали в ДАБІ й, хочеться вірити, не просочилися корупційним духом.

У разі чого додатковим фільтром може стати ще й підписаний тристоронній Меморандум між НАБУ, Мінрегіоном і ДІАМ про перевірку всіх потенційних співробітників на дотримання принципів доброчесності. Якщо це, звісно, не тільки на папері.

З важливого:

  • Державна інспекція архітектури та містобудування відповідає за: 1) здійснення архітектурно-будівельного контролю над дотриманням державних будівельних норм усіма учасниками будівельного процесу; 2) контроль над проведенням архітектурно-будівельного нагляду на місцях; 3) видачу ліцензій на будівництво об’єктів із класом наслідків СС2 і СС3.
  • ДАБІ ліквідовано, усі постанови Кабінету міністрів України про неї втрачають чинність. Як то кажуть, забули…
  • Ліквідація ДАБІ — не самоціль, реформування системи містобудівної політики триває. Вагома й важлива частина реформи — Єдина державна електронна система у сфері будівництва. Система, як відомо, уже працює, є багато функцій для девелоперів, але в майбутньому планується низка важливих змін.

Наприклад, із часом отримати дозвіл можна буде автоматично (за умови, що з проєктною документацією все гаразд і все відповідає містобудівним нормам і обмеженням). Те саме стосується й отримання сертифікатів про введення в експлуатацію в пару кліків.

До речі, сертифікат підписуватимуть усі: і замовник, і проєктувальник, й орган контролю. Це вкрай важливе рішення: у нас з’являються конкретні особи й персональна відповідальність. До слова, не лише адміністративна, а і кримінальна.

ДАБІ ліквідували, але роботи вистачає. Потрібно налагодити процеси в ДІАМ і «добити» цифровізацію у сфері містобудування. Але передусім потрібно розглянути й ухвалити низку важливих законопроєктів: №№ 5655, 5656 і 5877.

Джерело