Україну заполонили фальсифіковані ліки

Поділитись

Україну заполонили фальсифіковані ліки

Внаслідок лібералізації законодавства в умовах слабкого держконтролю Україну заполонили підроблені лікарські засоби. У результаті страждають звичайні люди, тоді як фармбізнес та його лобісти у державних структурах примножують стани.

На думку експертів, ситуація з фармацевтичним фальсифікатом у країні вимальовується вкрай складною. За найскромнішими оцінками Всесвітньої організації охорони здоров’я, у країнах з низьким та середнім рівнем доходів, до яких належить і Україна, кожна десята упаковка медикаментів є підробкою. Деякі експерти з МОЗ називають обсяг “фармпідробок” в Україні – 30%. Щодо класу дорогих препаратів, то рівень підробок, за оцінками прокуратури, там сягає 50% і вище.

Бізнес на життя

В Україні періодично виявляють аптеки, які реалізують фальшиві лікарські засоби. Приклад тому – позбавлення ліцензії мережі аптек ТОВ “Аннушка, хелс кеа” у Дніпропетровській, Херсонській, Одеській області та у Києві, де продавали контрабандні та заборонені медпрепарати. Також було анульовано ліцензію двох десятків аптек ТОВ “Мультистор”, які реалізували медикаменти в Одесі, Миколаєві та Херсоні.

Про онлайн-аптеки і говорити не доводиться. Буквально минулого місяця силовики “накрили” один із таких ресурсів у Хмельницькій області, власники якого збували фальсифіковані та заборонені до обігу медикаменти. Щомісячний прибуток “бізнесменів” становив 2 млн грн.

Шкода від підроблених ліків – величезна. Так, молода пацієнтка проходила курс лікування онкології за допомогою препарату, який вона придбала в інтернеті, і який згодом виявився фальшивим. У результаті метастази почали прогресувати, і дівчину врятувати не вдалося. У Миколаєві, за повідомленням місцевих ЗМІ, чоловік проходив курс лікування суглоба препаратом, у складі якого виявився розчинник, який використовується у будівництві, і що викликало серйозну алергічну реакцію. Щоправда, з’ясувалося після того, як постраждалий самостійно віддав препарат на лабораторний аналіз.

І таких випадків вистачає. Проблема в тому, щоб виявити підробку та встановити причинно-наслідковий зв’язок шкоди здоров’ю пацієнта.

Завозь, що хочеш

Голова Національної медичної палати Сергій Кравченко вважає, що в Україну сьогодні можна привезти будь-яку “погань” та реалізовувати її під виглядом лікарських засобів. Все це, за його словами, стало можливим “завдяки” органам державної влади, які перетворили країну на фармацевтичну смітник.

“У нас із часів Уляни Супрун (в.о. міністра охорони здоров’я – авт.) не проводиться лабораторний контроль якості лікарських засобів, які надходять до України. У результаті все, що купується за державний бюджет, на 100% не проходить контроль якості. Виняток у деяких випадках становлять лише приватні поставки”, – розповів він.

Також експерт зазначив, що до закону України “Про лікарські засоби” було внесено зміни до статей 9, 9.1 та 9.2, де передбачено понад десяток різних процедур реєстрації ліків, що спрощують їх ввезення під певних постачальників. Водночас у статті 17 Закону передбачено порядок 10 процедур увезення незареєстрованих лікарських засобів на територію України.

Не можна сказати, що Україна ніяк не захищається від підробок. Захищається. Наприклад, Державна служба України лікарських засобів та контролю наркотиків (Держлекслужба) у ході перевірок періодично виявляє неякісні лікарські засоби. Але це мала частина необхідного. І причина, зокрема, у відсутності фінансування, яке, за словами Кравченка, становить 30% потреби.

“Навіть якщо відновити норму обов’язкового проведення лабораторного контролю якості до всіх лікарських засобів, Служба не зможе виконати обсяги, бо її матеріально-технічний стан цього не дозволяє. Візьмемо також управління фармаконагляду державного експертного центру МОЗ України. Це взагалі фіктивний орган, оскільки реального фармаконагляду в країні немає. Державний експертний центр МОЗ сьогодні перетворився на корупційну годівницю, де йде заробляння грошей на реєстрації ліків”, – розповів він.

Виходить ситуація, за якої все, що стосується перевірки якості медикаментів в Україні, – морально деградувало та пронизане корупцією. А тому, вважає голова Національної медичної палати, до країни можна привезти та реалізувати все, що завгодно.

Доктор фармацевтичних наук, професор Костянтин Косяченко також вважає, що загрози збільшення кількості підробок лікарських засобів в Україні залишаються, оскільки фінансування державного контролю є на дуже низькому рівні.

“Таким чином, у нас дуже невисокий відсоток офіційно виявлених фальсифікатів”, – розповів він

Заробіток для посередників та лобістів

Вже не перший рік закупівлю лікарських засобів та виробів медичного призначення Україна здійснюють через міжнародні посередницькі організації, такі як ЮНІСЕФ (дитячий фонд ООН), ПРООН (United Nations Development Programme, UNDP) та Crown Agents. І сьогодні, за словами Сергія Кравченка, вони отримують надприбутки за рахунок коштів державного бюджету України.

Закупівлю через посередників, каже експерт, було ініційовано після Революції Гідності у 2014 р. як тимчасовий захід. Проте з того часу щоразу договір продовжується.

“У мене одне питання, якщо так сталося, то це було комусь потрібно? Значить, хтось із цього добре прикурює?”, – уточнює експерт.

Він також зазначив, що ініціатором продовження договору із посередниками сьогодні є керівництво Комітету Верховної Ради з питань здоров’я нації.

Тінь кризи

Вивчаючи питання фальсифікації медикаментів, ми не могли оминути проблему кризи у фармації. Пам’ятається, як на початку пандемії минулого року світ зіткнувся з дефіцитом сировини для низки лікарських засобів, що викликало їх дефіцит. Як пояснив нам Костянтин Косяченко, в умовах всесвітньої кризи кожна країна робить резерви насамперед для себе і потім продає іншим.

“Проблема України в тому, що ми залежимо від імпорту субстанцій. А тому у разі криз, у тому числі енергетичних, можуть виникнути перебої з постачаннями. Хоча, тут я сподівався б на вітчизняних виробників, які роблять закупівлі необхідних субстанцій на рік уперед. При тому, що це коштує величезних грошей, оскільки вартість діючої речовини у лікарських засобах становить 70% від суми витрат на їхнє виробництво”, – зазначив він.

Водночас, експерт вважає, що державі необхідно розробляти відповідні програми, щоб уникнути кризових ситуацій у майбутньому.

“Сьогодні ми говоримо про енергетичну безпеку. Так ось, відповідні заходи мають бути і у питаннях фармацевтичної безпеки”, – підсумував Костянтин Косяченко.

Зазначимо, що криза вже назріває. Сьогодні низка країн вже має проблеми з медичною сировиною. Так, 99% медустанов США повідомили про проблеми із закупівлею необхідних матеріалів, у тому числі про нестачу основних предметів та значне підвищення цін. У результаті 8 із 10 були змушені шукати нових постачальників, йдеться в матеріалі Usnews. Напевно, ситуація торкнеться і України, що викличе ще більше подорожчання лікарських засобів та медичної продукції, а також зростання підробок.

На закінчення відзначимо, що “фармкриза” – це верхівка айсберга. Сьогодні з усіх куточків світла надходять повідомлення про збої в поставках, енергетичну кризу, нестачу тієї чи іншої складової у виробництві продукції. У нашій країні наслідки проблем, з якими зіткнувся світ, ризикують набути перекручених форм. Згадаймо хоча б подорожчання агропродукції вітчизняного виробництва, яка на внутрішньому ринку коштує дорожче, ніж у країнах ЄС – та ж олія, у виробництві якої Україна є світовим лідером.

Все це – наслідки деградації державної системи в умовах посилення впливу великого бізнесу. Такий стан справ безпосередньо б’є по населенню, яке здебільшого продовжує стрімко злидняти і маргіналізуватися. І тут два шляхи розвитку ситуації: або продовжувати слідувати нав’язаним “правилам гри”, або запропонувати новий варіант взаємовідносин між державою і народом, побудований на інших, більш “людських” принципах.

Джерело