Україна стрімко втрачає свої позиції з експорту масла

Поділитись

Україна стрімко втрачає свої позиції з експорту масла

Головною темою і приводом для занепокоєння українських молочників зараз стала енергетична криза. Стрімке подорожчання газу вплинуло на зростання собівартості випуску ряду молокопродуктів більше, ніж зростання вартості молока-сировини.

Не секрет, що енергоємність технологій на багатьох українських молочних заводах далека від сучасних європейських стандартів і багато з них зав’язані на використанні газу. Так ось ціну на цей газ для промисловості на жовтень оголосили на рівні 29-31 тис. грн/тис. м3, що майже в два рази більше серпневої ціни і приблизно в чотири рази більше, ніж на початку року. Природно, це погіршило і так досить непросте економічне становище українських переробників молока.

Виходів не багато – скорочувати виробництво енергоємних товарних позицій (у першу чергу сухих молокопродуктів, масла) або ж істотно збільшувати ціни.

Слід зазначити, що енергетична криза торкнулася не тільки України, страждає вся Європа, та й в Азії великі проблеми, особливо в Китаї. У тому числі і через дорожнечу енергоресурсів, на світових ринках знову зміцнилися ціни на біржові молокопродукти.

Україна вже майже не бере участі в глобальній світовій торгівлі молокопродуктами як експортер. Ми не можемо конкурувати за ціною через дорожнечу сировини, та й самої сировини недостатньо, тобто продавати нічого.

За свіжими вересневим даними Milk Market Observatory склад топ 10 країн експортерів молокопродуктів виглядає так:

І Україна, яка входить до складу топ 10 по деяких молочних категоріях, як бачимо, стрімко втрачає свої позиції з експорту масла (-14% за півроку, 10 місце) і СЗМ (-15%, 8 місце). Експорт казеїну за півроку просів на 23% (3 місце). Єдина позиція, де вдалося втриматися на 9 місці – експорт сухої сироватки (+ 8%).

Але зате в останні місяці трейдери досить активно закидають український ринок європейським маслом, білоруськими сухим молоком і сироваткою. Ну і, звичайно ж, не перестають надходити на наш ринок сири і свіжі молочні продукти. Схоже, що навіть зростання світових цін на молокопродукти найближчим часом не стане причиною значного скорочення імпорту молокопродуктів. Адже крім дорожнечі енергоресурсів, у нас ще й вартість молока вище, ніж у наших сусідів.

Джерело