Україна може залишитися без газу

Поділитись

Україна може залишитися без газу

Незважаючи на те, що Україна закачала в свої підземні сховища понад 18 мільярдів кубометрів природного газу, деякі регіони країни можуть його не одержати. Справа не в тому, що ресурсу може не вистачити, а в особливостях газотранспортної системи України.

“Наша газотранспортна система побудована так, що, якщо немає транзитного газу, можуть бути проблеми з газопостачанням на сході і півдні України. Справа в тому, що сховища розташовані на заході, і якщо компресори при транзиті працюють зі сходу на захід, то можна поставити газ на південь і схід України. Система працювала таким чином, що на сході відбирався транзитний газ і заміщувався зі сховищ на заході “, – говорить експерт енергетичної галузі Сергій Дяченко.

Однак цю проблему можна вирішити. Правда, для цього буде потрібно якийсь час. Щоб газ із підземних сховищ пішов у зворотному напрямку, на південь і схід країни, потрібно налагодити реверсну подачу. Налаштування системи на реверс може зайняти до 10 днів. Україна вже раз вдавалася до цього способу – у 2009 році, коли також були проблеми з транзитом російського газу через нашу ГТС.

“Зараз це вирішується”, – поділився експерт.

Судячи з позиції Російської Федерації, проблеми з транзитом газу тепер у нашої країни будуть постійні, а не тимчасові. Тому до реверсної подачі газу доведеться вдаватися не один раз.

При цьому транзитна угода, підписана між Україною і Росією в 2019 році, діятиме, принаймні, ще три роки: з 2022 з 2024. Згідно з умовами цього контракту, РФ зобов’язується щорічно прокачувати через українську ГТС не менше 40 мільярдів кубометрів газу.

Однак уже в цьому році транзит склав 55,8 млрд кубометрів. Але, судячи з усього, із введенням в експлуатацію “Північного потоку-2”, російський Газпром більш не має наміру перевищувати норму, закладену в контракті. І Україні для транзиту залишаться лише ті “залізні” 40 мільярдів. А отже, реверсна подача газу стане для України буденною справою.

Джерело