Стало відомо, які ціни будуть взимку на свіжі овочі та зелень

Поділитись

Стало відомо, які ціни будуть взимку на свіжі овочі та зелень

Рекордне зростання цін на газ боляче вдарило по тепличному бізнесу і спровокувало подорожчання овочів. Вітчизняні тепличні підприємства скорочують виробництво чи взагалі закриваються. Чи є у нас надія на доступні овочі та вітамінну зелень взимку?

Сезон овочів із відкритого ґрунту завершився, і багато українців починають звертати увагу на вітамінну зелень, що вирощується в теплицях. Проте, цього року через рекордне подорожчання газу, який використовується овочеводами для обігріву виробничих площ, свіжі огірки, помідори та інші овочі можуть стати недоступними.

«Криза на ринку вибухнула через те, що в Україні, як і в більшості інших країн світу, значно подорожчав газ. Для порівняння: у грудні 2020 року ціна тисячі кубометрів газу для українського бізнесу становила близько 7 тисяч гривень, а зараз близько 36 тисяч. Це стало болючим ударом по багатьох секторах національної економіки», — йдеться у повідомленні.

За повідомленням Федерації роботодавців України, через зростання ціни на газ найсильніше страждають енергоємні галузі, які мають найбільшу частку енергоресурсів у собівартості продукції. Це насамперед хімічна, скляна, керамічна галузі та сфера переробки аграрної продукції.

Особливо потужний удар нинішні космічні ціни на блакитне паливо завдали вітчизняному тепличному бізнесу. Це з тим, що більшість тепличних господарств використовує газ не лише як джерело тепла, а й у генерації електроенергії.

Ця криза, якщо найближчим часом уряд не проведе ефективних заходів, може призвести до банкрутства та масового закриття тепличних підприємств, на яких працюють тисячі наших співвітчизників.

Як зазначають в Українському союзі промисловців і підприємців (УСПП), через зростання вартості не лише на газ, а й на електрику та тверде паливо вже закрилися деякі з тепличних підприємств, зокрема, розташований під Києвом один із найбільших у Європі комбінат.

«Зростання цін на газ зачіпає не лише Україну. Вже зараз у країнах ЄС та Великій Британії скорочуються обсяги вирощування тепличних овочів у найменш теплих регіонах. Відповідно, одним із варіантів вирішення проблеми може стати розвиток експорту тепличних овочів до країн, де рівень доходів населення вищий, а споживання не так сильно залежить від рівня цін», — зазначили експерти.

Енергетичною кризою та її руйнівними наслідками скористалися закордонні виробники з південніших країн — частка імпорту свіжих овочів в Україні почала збільшуватися.

В Українському союзі промисловців та підприємців прокоментували, що з огляду на нинішню кон’юнктуру ціни на українські тепличні продукти можуть підскочити як мінімум на 40 відсотків.

«Однак це зробило б їх неконкурентоспроможними, споживач не купуватиме, наприклад, зелень за ціною 50-60 гривень, коли поруч на прилавку італійська за 35 гривень», — зазначають в УСПП.

Джерело