Як захистити землі громад від самовільного захоплення

Поділитись

Як захистити землі громад від самовільного захоплення

Відповідно до ст. 83 Земельного кодексу України, землі, які належать на праві власності територіальним громадам є комунальною власністю.

У комунальній власності перебувають:

 • усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності;
 • земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об’єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування;
 • землі та земельні ділянки за межами населених пунктів, що передані або перейшли у комунальну власність із земель державної власності відповідно до закону.

До земель комунальної власності, які не можуть передаватись у приватну власність, належать:

 • землі загального користування населених пунктів (майдани, вулиці, проїзди, шляхи, набережні, пляжі, парки, сквери, бульвари, кладовища, місця знешкодження та утилізації відходів тощо);
 • землі під залізницями, автомобільними дорогами, об’єктами повітряного і трубопровідного транспорту;
 • землі під об’єктами природно-заповідного фонду, історико-культурного та оздоровчого призначення, що мають особливу екологічну, оздоровчу, наукову, естетичну та історико-культурну цінність, якщо інше не передбачено законом;
 • землі лісогосподарського призначення, крім випадків, визначених цим Кодексом;
 • землі водного фонду, крім випадків, визначених цим Кодексом;
 • земельні ділянки, які використовуються для забезпечення діяльності органів місцевого самоврядування;
 • земельні ділянки, штучно створені в межах прибережної захисної смуги чи смуги відведення, на землях лісогосподарського призначення та природно-заповідного фонду, що перебувають у прибережній захисній смузі водних об’єктів, або на земельних ділянках дна водних об’єктів;
 • землі під об’єктами інженерної інфраструктури міжгосподарських меліоративних систем, які перебувають у комунальній власності.

Для уточнення інформації щодо самовільно захопленої земельної ділянки загального користування, та майбутнього звернення до суду, Вам необхідно направити офіційні запити до сільської\міської ради, щодо форми власності даної ділянки, її цільового призначення, чи надавалися комусь дозволи на користування даною ділянкою, запросити генеральний план населеного пункту де розташована дана ділянка, тобто, необхідно отримати інформацію, яка буде свідчити, що дана земельна ділянка зайнята дійсно самовільно, без дозвільних на те документів.

Також, інформацію про землю можна дізнатися на веб-сайті “Публічна Кадастрова карта України”.

Щодо конкретної земельної ділянки на сайті доступні відомості про площу, кадастровий номер, цільове призначення, форму власності. Додатково відмічені місця розташування Центрів надання адміністративних послуг.

Публічна кадастрова карта виконує дві основні функції:

 1. Перевірка наявності земельної ділянки в Державному земельному кадастрі України та відсутність помилок і невідповідностей в її відображенні.
 2. Можливість надіслання електронної заяви про відсутність ділянки або помилки і невідповідності в її відображенні.

Після того, як Ви отримаєте підтвердження такого самовільного захоплення, що порушує Ваші права та інтереси, Ви може звернутись до органів, уповноважених вирішувати земельні спори. Відповідно до ст. 158 Земельного кодексу України такими органами є:

 • органи місцевого самоврядування (сільські, селищні, міські ради – у разі розміщення земельної ділянки в межах відповідного села, селища, міста);
 • центральний органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин (територіальних органів Державної служби України з питань Геодезії, картографії та кадастру – у разі розміщення земельних ділянок поза межами населених пунктів).

Земельні спори розглядаються на підставі заяви однієї із сторін, за участю зацікавлених сторін, які повинні бути завчасно повідомлені про час і місце розгляду спору. (ст. 159 ЗК України)

При сільських, селищних, міських радах створюються постійні комісії з розгляду земельних спорів. Форма заяви про вирішення земельного спору, вимоги до неї, порядок подання такої заяви, розгляду земельного спору та прийняття рішення по такому спору регламентується Порядком розгляду та вирішення земельних спорів, що затверджується рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради.

У разі незгоди власників землі або землекористувачів з рішенням органів місцевого самоврядування, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, спір вирішується судом.

Згідно ч. 1 ст. 391 Цивільного кодексу України, власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.

Відповідно до ч. 3 ст. 212 ЗК України повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду. З метою захисту порушених прав Ви можете звернутися із позовною заявою до суду з позовом про усунення перешкод в користуванні земельною ділянкою.

Джерело