Стало відомо, скільки землі в Україні використовують російські та білоруські компанії

Поділитись

Стало відомо, скільки землі в Україні використовують російські та білоруські компанії

Команда аналітичної платформи Vkursi проаналізувала дані відкритих держаних реєстрів та з’ясувала, що 110 тис. гектарів землі для сільського господарства орендують компанії, пов’язані з громадянами росії та білорусі. Це більше, ніж площа Харкова, Запоріжжя та Донецька разом, або як площа 154 тис. футбольних полів.

Зазначається, що дані отримали на основі аналізу відкритих державних реєстрів, в частині з яких спершу були вказані некоректні площі. Тому першочергово вказували площу у 192 тис. га.

У Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно є інформація про 96 агровиробників, де бенефіціарами є громадяни росії та білорусі. Ці підприємства орендують 29,6 тис. земельних ділянок. Щодо орендодавців, то 90% землі орендують у приватних власників, ще 5% ‒ державна земля, а 3% ‒ земля комунальної власності. Серед них 90% компаній пов’язаних з росією і 10% ‒ з білоруссю.

Як було з’ясовано, найбільше земель використовують у Херсонській області ‒ 17 тис. га або 15,6% від усіх орендованих земель. Далі Полтавська область – 15 тис. га та Запорізька область ‒ 14 тис. га.

При цьому російських аграріях немає у деяких українських регіонах, зокрема Львівські, Закарпатські та Черкаській областях.

Як встановили розслідувачі, майже усі активи білоруських компаній зосереджені в п’яти областях: найбільше Рівненській та Волинській, а також у Хмельницькій, Вінницькій та Одеській.

Серед землекористувачів найпопулярнішим КВЕДом є виробництво зернових та технічних культур. Орендарі української землі з пропискою у росії і білорусі експортують пшеницю та кукурудзу. Найчастіше відправляють до Іспанії, Алжиру, Бангладешу.

Найбільший чистий прибуток за 2021 рік серед орендарів вказали такі компанії: ТОВ “Магістраль – Серівіс” ‒ 37 млн грн, “Зак – сервіс” ‒ 28,5 млн грн та “Хорол-Дон” ‒ 11,7 млн грн.

Дослідження та реєстр компаній, пов’язаних з ворожими країнами, у вільному доступі.

Джерело