Що робити з нашестям медуз в Азовському морі

Поділитись

Що робити з нашестям медуз в Азовському морі

cof


Прийшло літо, у розпалі курортний сезон, а Азовське море знову завойовують медузи, та не без успіху. Дійсно, в останні роки дуже загострилась проблема катастрофічного збільшення медуз у Чорному та Азовському морях, що є особливо неприємно у прибережжі біля пляжів. Медузи в Азовському морі, представлені, головним чином, двома видами – корнерот (Rhizostoma pulmo) та аурелія, або ушаста медуза (Aurelia aurita). Влітку найбільшою за чисельністю у прибережжі є медуза-корнерот, бо аурелія полюбляє більш прохолодну воду.

Крім прямої шкоди здоров’ю людини через опіки щупалець (ці частини тіла медуз та навіть дрібніші фрагменти залишаються небезпечними для людини навіть на протязі певного часу після загибелі тварин) та органічного забруднення водойми, медузи ще й виступають потужними конкурентами цінних промислових риб, які, так саме, як і медузи, споживають планктон. Більш того, медузи здатні навіть на пряме знищення дрібних личинок та ікри пелагічних риб.

Відомо, що з усіх досліджуваних видів медуз Rhizostoma pulmo та Aurelia aurita – це два з восьми таксонів медуз, що різнобічно впливають на рибальство в усьому Світі. Із 100% досліджень всіх видів медуз до 80% випадає саме на ці два види (Doyle et al., 2008). Наприклад, було з’ясовано, що наявність великих популяцій медуз Pelagia noctiluca та Aurelia у водах Північної Європи призводило до глибоких патологічних змін органів дихання місцевих популяцій риб (Baxter at al., 2011).

Так, будь які тварини розповсюджуються тоді, коли з’являється (або розширюється) сприятлива для них екологічна ніша, але ось масове сусідство медуз виявилось доволі неприємною новиною для людини.

Чому медуз в Азовському морі стало так багато саме в останні роки? Фахівці Інституту рибного господарства та екології моря відносять до найбільш вагомих чинників наступне.

Більш інтенсивне розповсюдження медуз в Азовському морі може бути пов’язане зі збільшенням чисельності цих тварин у Чорному морі в останні роки та, відповідно, більш масовим їх потраплянням до Азовського моря через Керченську протоку навесні.

Крім того, очевидно, відіграють свою роль поступове наближення солоності Азовського моря до солоності Чорного моря (через зміни у водному балансі Азовського басейну), доволі теплі зими, що може сприяти успішній зимівлі навіть теплолюбних медуз, а також масова присутність планктону, який є кормом для медуз.

Враховуючи, що усі вищевизначені фактори є пов’язані з глобальними природними процесами, що тривають вже багато років, можливості людини впливати на них є доволі умовними, і тому, напевне, виглядає більш перспективним якнайшвидше навчитись жити біля Азовського моря “за епохи медуз”, ніж шукати радикальні шляхи, як взагалі їх позбутись. Не можна виключати, що черговий цикл експансії медуз в Азовському морі завершиться, як це вже було, наприклад, наприкінці 1970-х років. За даними вчених, найвища чисельність медуз в Азовському морі була зареєстрована у 1978 р (біля 7,0 млрд. шт.). При цьому ще у 2018 році їх чисельність в Азовському морі оцінювалась на рівні 10 млн. особин.

Отже, поки доводиться у місяці літнього відпочинку розмірковувати над тим, як уникнути контакту з медузами в морі, найкращою з доступних можливостей виглядає створення захищених від медуз акваторій моря біля піщаних пляжів.

Це не є технологічно складним заходом, хоча, безумовно, попередня оцінка впливу захисних бар’єрних систем на екологічний стан прибережних акваторій та на місцеву біоту має бути здійснюваною. Але, напевне, кожна база відпочинку могла б таке реалізувати та, великою мірою, зменшити проблему медуз як дещо, що зокрема шкодить бізнесу надання послуг відпочинку біля моря.

Тож треба зрозуміти, що збереження здоров’я людей, усунення незручностей та негативних емоцій є дуже важливим, та подолання проблеми сусідства медуз зробить відпочинок біля Азовського моря більш приємним та привабливим.

Також треба нагадати, що медузи могли б стати чудовим промисловим об’єктом в умовах України. Сучасний щорічний світовий вилов медуз становить близько 300-320 тис. т. Китайська кулінарія та народна медицина використовують медуз вже понад 1700 років.

Фібрілін, отриманий з медуз, застосовують як загальноукріплюючий та тонізуючий засіб для волос, а також у якості компонента, що запобігає старінню шкіри. Його також використовують для лікування опіків. Токсин, виділений з медуз, застосовують для лікування нервово-м’язових порушень. Медузи є об’єктом досліджень для пошуку речовин, корисних у протипухлинній та протидіабетичній терапії.

Джерело