Озвучено основні тренди на ринку ягід України

Поділитись

Озвучено основні тренди на ринку ягід України

Нові кліматичні умови, велика ринкова пропозиція, вимоги до якості ягідних культур, що постійно зростають, – все це сприяє розвитку ягідництва. Відтак, на ринку з’являються нові сорти ірги, лохини, малини, жимолості. Представник Групи in-vitro Kusibab Ігор ПАЩУК розповів про нові сорти ягідних культур, що розмножують господарства в складі групи.

Ірга

Група in-vitro Kusibab презентувала новий польський сорт ірги вільхолистої Amela, що виведений в Інституті садівництва Państwowym Instytucie Badawczym w Skierniewicach. Кущ росте помірно, має середню розлогість, старші пагони розкладаються у напрямку міжрядь через вагу плодів. Формує досить багато кореневих від- ростків. Цвітіння відбувається у кінці квітня – на початку травня, в той же час, що і у сорту Northline. Плоди середньої ваги (0,7–1,0 г), діаметром 10–12 мм, кулясті, темно-синьо-чорні з восковим нальотом, зібрані в грона, зазвичай по 10–15 шт. Важливою ознакою сорту Amela є досить рівномірне дозрівання плодів в гронах, що полегшує збір врожаю.

Плоди не опадають з кущів. Це середньоранній сорт – ягоди зазвичай дозрівають на початку липня, на кілька днів пізніше, ніж в сорту Northline. Це дуже родючий сорт. Ягода підходить для механічного збирання. Восени 2018 року його ввели у цикл досліджень і внесли до книги захисту ексклюзивних прав Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych (COBORU) в Słupi Wielkiej.

 “Якщо порівнювати сорт Amela зі стандартним канадським сортом Smoky, то перший різниться розмірами плодів і врожайністю (15,9 кг плодів з куща)”, – коментує представник групи in-vitro Kusibab Ігор Пащук.

Лохина високоросла

Група in-vitro Kusibab пропонує одразу кілька нових сортів лохини високорослої, які вже вирощуються у їхніх господарствах.

Titanium

Середньопізній десертний сорт лохини високорослої, виведений на ринок американською компанією Blueberry Farms and Nurseries із Орегону. Сорт охороняється законом.

Плоди – великі світло-блакитні ягоди (діаметром 17–20 мм), тверді, більш компактні, ніж у сорту Draper. Підходять для тривалого зберігання. Після збору плоди тривалий час зберігають високу якість. Добре витримують транспортування, що робить їх особливо придатними для торгівлі. Плоди цього сорту також придатні для переробки та заморожування.

Період плодоношення в США припадає на другу половину липня і триває до кінця липня. Сорт придатний для механічного збирання. Придатний до промислового вирощування, має високу продуктивність.

“Нині ми тестуємо цей сорт, він проходить певні випробування, ми спостерігаємо, як він покаже себе в умовах Малопольського воєводства, і тоді будемо розробляти рекомендації щодо вирощування. Очікувана врожайність – 20 тонн”, – пояснює Ігор Пащук.

Megas Blue

Новий середньопізній сорт лохини високорослої, що також виведений американською компанією Blueberry Farms and Nurseries. Сорт охороняється законом. Період плодоношення в США – з 3-го тижня липня по 1-й тиждень серпня. Порівняно із сортом Bluecrop, у сорту Megas Blue термін збирання врожаю є коротшим і закінчується після 2–3 збору. Культура адаптована як для ручного, так і для механізованого збирання.

Плоди – від середнього до великого, за розміром схожі на Bluecrop, однак вони темніші та не мають червонуватого відтінку. Добре зберігають високу якість і твердість після збору врожаю, як і плоди сорту Duk. Очікувана врожайність з гектара – 20–25 тонн.

Sweatheart

Цей сорт лохини високорослої виведений в 1999 році. Головна особливість Sweatheart – це повторюваність плодоношення. Лохина – самозапильна, хоча перехресне запилення поліпшує якість і розмір плодів. Цей сорт лохини досить холодостійкий, адже витримує морози до –24 °C. Деякі дослідження показують, що рослини цього сорту демонструють стійкість і навіть в холодніших регіонах.

Для формування належного врожаю ягід у наступному сезоні росли- ні потрібно не менше 750–800 годин відпочинку.

Форма куща прямостояча, досягає у висоту 1,5 м і в ширину близько 1 м. Плоди середнього розміру, смачні, тверді, хрусткі, темно-сині, покриті шаром воску. Плоди десертного призначення, рекомендовані також для заморожування, виготовлення джемів, желе, йогуртів тощо.

Урожайність – 6,5 кг з куща. Перший урожай збирають наприкінці весни або на початку літа (приблизно в середині червня). За сприятливої погоди кущ знову зацвітає і дає другий урожай наприкінці літа. Другий урожай кількісно менший за перший, але, зважаючи на те, що повторне плодоношення триває у той час, коли більшість ягідних культур давно перестали плодоносити, це дуже хороша особливість.

Нові сорти малини

Delniwa

Сорт малини, виведений фірмою Niwa Hodowla Roślin Jagodowych у Brzeznej, теж охороняється законом COBORU No S 682, CPVO No R S912.

Кущ росте помірно, дає близько десятка міцних пагонів, покритих тонкими колючками. Плодоносить на цьогорічних пагонах.

Плоди тверді, великі (7 г), яскраво-червоні, блискучі, зберігають свій неповторний смак протягом усього періоду збору врожаю. Період плодоношення: кінець липня – початок серпня. Сорт адаптований до механічного збору.

Плоди добре зберігаються, не темніють після збору і придатні для транспортування. Ягоди смачні для споживання у свіжому вигляді, а також придатні для переробки: консервації чи заморожування.

Jantar

Помітною відмінністю цього сорту малини є жовтий колір, який при подовженому періоді дозрівання може переходити у помаранчевий. Янтар виведений фірмою Niwa. Сорт охороняється законом COBORU No S 931, CPVO No ОS301.

Кущ дає близько десятка пагонів висотою близько 1,5 м. Пагони світло-зелені, вкриті численними дрібними колючками. Сорт повторює плодоношення, але плодоносить переважно на цьогорічних пагонах. Період плодоношення: з першого тижня серпня, зазвичай триває 3–4 місяці.

Плоди – тверді, середнього роз- міру, круглі, блискучі, підходять для безпосереднього споживання чи переробки.

Heban (Black Polka)

Цей сорт малини виведено в спілці Niwa Hodowla Roślin Jagodowych у Бжезні в результаті схрещування [(R. occidentalis x R. idaeus L.). x R. idaeus L.] x op (Polka, Polana i Litacz). Сорт охороняється законом COBORU No S 938, CPVO No R S938. Сорт стійкий до основних шкідників і хвороб малини. Кущ росте активно, пагони вкриті колючками.

Можливість збору врожаю в два терміни – перший (за спостереженнями компанії, близько 11 червня) з дворічних пагонів, другий (близько 24 серпня) з цьогорічних пагонів (1/3 частини).

Плоди – темно-фіолетові, майже чорні, блискучі, смачні, з високою харчовою цінністю.

Розмаїття ожини

Dima

Відібраний у 2017 році в Республіці Молдова ранньостиглий карликовий сорт, який плодоносить на дворічних пагонах. Сорт Діма підходить для вирощування в горщиках на терасах і балконах. Сорт рекомендований для вирощування аматорами. На рослини сорту Діма поширюється тимчасова правова охорона CPVO No 20202061. Кущ компактний, напівкулястий, виростає до 50 см у висоту, пагони без шипів, дуже короткі міжвузля.

Плоди дозрівають у другій половині липня. Ягоди чорні, блискучі, тверді, яйцеподібні, масою близько 3,5 г, за смаком схожі на сорт Relevant, кисло-солодкий. Плоди характеризуються високим вмістом антоціанів – 75,3 мг/100 г свіжої ваги.

Relevant

Це ранній сорт, який був виведений в 2013 році в Республіці Молдова. Relevant охороняється законом CPVO No 20171728.

Рослина характеризується інтенсивним ростом і здоровим зовнішнім виглядом, пагони без шипів. Кущ прямостоячий, вертикальні пагони, схильні випускати бічні пагони (добре галузяться). Relevant рясно плодоносить на дворічних пагонах. Плоди великі (середня маса плоду – 10 г), кисло-солодкі. Придатні для транспортування.

Жимолость у тренді

“Також у нашому арсеналі новинок – жимолость. До посадки рекомендуємо два основних сорти, які вже добре себе зарекомендували на плантаціях нашої фірми”, – коментує представник групи.

Vostorg

Висота куща 180 см, ширина – 180 см. Vostorg – російський сорт середньої сили росту, середньорозгалужений, скелетні пагони прямі.

Плоди дозрівають рівномірно в середині червня. Можливе механічне та ручне збирання врожаю. Під час збирання ягоди можуть обсипатися. Завдяки формі куща і розташуванню плодів їх легко збирати комбайном.

Середня врожайність з куща – 2,5 кг (макс. 5,5 кг). Середня вага плоду 1,6 г (макс. 2,8 г), довжина до 5 см, широковеретеновидна форма, синьо-фіолетове забарвлення з великою кількістю воскового нальоту, що робить його блідим. Смак ягід солодкий з кислинкою, гармонійний. Товста шкірка, рубець сухий, плоди доволі тверді, завдяки чому добре переносять транспортування. Десертні фрукти, також рекомендовані для заморожування.

Група in-vitro Kusibab має ліцензію на розмноження цього сорту від ФГУП «Бакчарское» Російської сільськогосподарської академії.

Aurora

Канадський сорт із пізнім періодом плодоношення, кущ прямостоячий компактної форми, висота – 180 см, ширина – 120 см. Плоди дозрівають у другій половині червня. Урожайність середня – 5–6 кг. Сорт рекомендований для товарного виробництва. Можливе механічне та ручне збирання врожаю.

Середня маса плоду – 1,9 г (макс. 2,1 г), ягода видовженої овальної форми. Плоди помітні на гілках, що сприяє легкому збору. Ягоди не обсипаються.

Boreal Beauty

Канадський сорт із пізнім періодом плодоношення. Сорт охороняється законом і внесений до реєстру CPVO під номером R S959.

Boreal Beauty плодоносить регулярно і рясно з кінця липня і до сере- дини серпня. Ягоди досягають повної зрілості на третьому тижні серпня (в Канаді).

Кущ: прямостоячий, компактної форми, міцні та жорсткі гілки не згинаються навіть під вагою плодів. Така форма куща полегшує механічний збір врожаю.

Плоди овальні, серцеподібні, тверді та м’ясисті, з твердою шкір- кою. Середня маса ягоди – 2,6 г (макс. 3,7 г).

Група in-vitro Kusibab має ліцензію на розведення цього сорту, видану University of Saskatchewan.

“Наша група постійно відстежує тенденції розведення ягідних культур. Ми прагнемо якісно задовольняти за- пити наших клієнтів. Рослинний мате- ріал всіх фірм в складі групи прохо- дить щорічну перевірку на віруси. У рослинному банку лабораторії зберігається близько 400 видів різних фруктових, ягідних і декоративних культур”, – резюмує представник компанії Ігор Пащук.

Джерело