Науковці розповіли, коли закінчиться пандемія

Поділитись

Науковці розповіли, коли закінчиться пандемія

Завдяки дослідженням генів та вірусів ми можемо прогнозувати хід розвитку епідемій і розробляти ліки від ще не існуючих, але ймовірних загроз. Про це розповів відомий генетик Олександр Коляда.

“Один із найрозумніших людей у ​​біології на сьогоднішній день, Євген Кунін, написав статтю, в якій доводить, що найстрашніше, що могло з вірусом статися, вже сталося. Здебільшого”, – відзначив Коляда.

Вірус має на поверхні білок, яким прикріплюється до наших клітин і потім проникає усередину. Коли ми хворіємо, у нас виробляються антитіла насамперед саме на цей білок, і ці ж антитіла заважатимуть новим вірусам ковіда прилипати до наших клітин. Антитіла як пластилін обліплюють S-білок, і не дають йому зв’язатися з клітиною та нейтралізуючи його.

“Зараз наш план порятунку людства – це масова вакцинація, і вона однозначно працює, бо дарує нам ті схожі антитіла, які виробляються у тих, хто перехворів. Але що найжахливіше може статися? Все піде не за планом, якщо у вірусу виникнуть мутації, які змусять S-білок вірусу слабше зв’язуватися з антитілами і міцніше зв’язуватися з клітинами. Тоді вірус стане заразнішим, а імунітет та антитіла від вакцин – слабшими. І буде не просто чергова хвиля, а ціле цунамі”, – впевнений науковець.

Однією мутації таких змін не вистачить, тут необхідна ціла комбінація мутацій у певних місцях гена S-белка. І ці комбінації вдалося прорахувати наперед. Виявилося, що всі головні композиції вже зіграли, і дали нам ті штами, які зараз є у світі. Залишилося ще кілька потенційно можливих комбінацій, і, наприклад, для дельти таких комбінацій менше, ніж у гами.

“Так як ми тепер знаємо потенційно небезпечні комбінації мутацій, то гадаю, під них зроблять спеціальні тести та спеціальні вакцини. У будь-якому випадку варіантів для маневру вірус залишається все менше”, – резюмував Коляда.

Джерело