Наскільки зростуть світові ціни на зернові через блокаду українських портів

Поділитись

Наскільки зростуть світові ціни на зернові через блокаду українських портів

Світові ціни на пшеницю зростуть на кілька процентних пунктів, але не в рази у разі тривалої блокади Росією морських портів України. Такий прогноз озвучив доцент Київської школи економіки Олег Нів’євський.

Прогноз ґрунтується на наявних моделях і дослідженнях, що дозволяють оцінити масштаб наслідків блокади.

“Науковці моделювали можливий ефект на ціни від зміни виробництва зернових через екстремальні зміни клімату. За основу було взято базовий сезон 2019/20: зменшення експорту пшениці на 9% збільшить світові ціни на 0,8%, щодо кукурудзи зменшення на 13% збільшує світові ціни на 1,2%”, – уточнив Нів’євський.

Він додав, що якщо експорт пшениці та кукурудзи припиниться (зменшиться на 100%), то світові ціни на пшеницю зростуть на 8,9%, а на кукурудзу – на 9,2%.

“Ефект буде, і в цей період високих цін подальше зростання навіть на 10% – це чимало, але очікувати зростання світових цін у рази теж не потрібно”, – резюмував Нів’євський.

Частка України у глобальній торгівлі кукурудзою становить 16%, пшеницею – 11% і 15% ячменем у поточному маркетинговому році.

Зазначимо, Росія запланувала масштабні морські навчання з 13 до 19 лютого, фактично блокуючи доступ до морських портів України. Міністерство закордонних справ висловило протест через безпрецедентну блокаду Росією Чорного й Азовського морів, а також Керченської протоки. 11 лютого Росія скасувала блокаду півдня Азовського моря.

Джерело