На Одещині занепадає тваринництво

Поділитись

На Одещині занепадає тваринництво

Попередні підсумки роботи АПК Одеської області виявилися такими (цілком очікувано), що не вселяють оптимізму. Провальним уже сьогодні можна вважати рік, що минає, для тваринників.

За січень-вересень у всіх категоріях господарств молока реалізовано 227,2 тисячі тонн, що на 6,1% менше від торішнього рівня. Станом на початок жовтня в області значилося 147,5 тисячі голів великої рогатої худоби — на 3,7% менше, ніж рік тому. Зокрема, на 3% скоротилася кількість корів — до 83,5 тисячі.

У цієї статистики є й інше роз’яснення. Приміром, з 227 тисяч тонн молока сільгосппідприємства надоїли лише 17 тисяч, решта — з особистих господарств населення. На селянських подвір’ях набагато більше порівняно з агроструктурами налічується корів, птиці, овець і кіз.

І вкрай тривожний сигнал. У традиційно аграрній Одеській області лише три аграрні господарства: СТОВ «Петродолинське», «Шабська ферма» Білгород-Дністровського району і ТОВ «Агрофірма «Маяк» — серйозно займаються тваринництвом і виробництвом молока.

Щоправда, проблеми в галузі виникли не вчора і не позавчора. Розквіт молочного тваринництва був у 1980 році. Тоді в регіоні налічувалося 1 мільйон 290 тисяч голів великої рогатої худоби. Корів було 443 тисячі — нині 83 тисячі. Що характерно — з того мізера, що залишився, тільки десята частина череди перебуває в агрогосподарствах. Усю іншу худобу тримають люди дома.

Звичайно, що і цифри з виробництва молока мають гнітючий вигляд. Падіння порівняно з показниками 40-річної давності відбулося в кілька разів. Та що казати — навіть порівняно зі статистикою 2000 року регрес очевидний. Але й те, що нині є, дають переважно одноосібники. Тобто молочне тваринництво як бізнес у регіоні практично «просів».

“Собівартість виробництва якісного молока з усіма сьогоднішніми складовими виходить висока. Який переробник захоче його купувати? «Простіше» у звичайне молоко чого-небудь домішати, добре, що юридично поняття фальсифікату чітко не визначено. Тому й можна на пачці масла дрібним шрифтом писати, що воно «тваринно-рослинного» походження.

Ну, і традиційна проблема — кадри. Немає кому працювати у тваринництві. А скоро нікому буде навчати майбутніх аграріїв, тому що професорсько-викладацький склад аграрних вишів і технікумів старіє, а зміни не видно. І тут велика надія на тваринницький бізнес, який має стати замовником необхідних фахівців.

Відродження тваринницької галузі допоможе отримати перспективу розвитку багатьом об’єднаним територіальним громадам, які, здобувши фінансово-господарчу самостійність, «раптом» виявили, що дохідну частину бюджету формувати їм немає з чого… І таких неплатоспроможних ОТГ на сьогодні в області — уже понад 30 відсотків”, – відзначив Сергій Гриневецький, голова Одеської ОДА.

Доктор сільськогосподарських наук з Одеського державного університету Руслан Сусол запропонував формулу порятунку молочного тваринництва: КСК+У+М. Вона на перший погляд досить проста, але потребує розшифровування: КСК — корми — селекція — кадри, У — утримання тварин, М — менеджмент. П’ять складових — і, вважають науковці, дадуть результат у вигляді якісного молока.

У молочного тваринництва регіону проблеми є з усіх п’яти літер, що складають формулу. Приміром, Руслан Сусол упевнений, що «…гарне молоко з необхідним вмістом білка —великий дефіцит». А відсутність якісної сировини одразу «б’є» по виробництву молочних продуктів, де відсотки по білку і жирності, яких бракує, виробники підвищують за допомогою додавання тієї самої пальмової олії. Ну, й імпорт закриває потреби споживачів, що зростають, хоча задовольняти попит могли б вітчизняні підприємства».

У Стратегії розвитку регіону до 2027 року передбачено програму підтримки аграрного сектору. Та й на рівні держави питанню приділяють увагу. Є постанова уряду, яка визначає порядок використання коштів, передбачених у держбюджеті для підтримки розвитку тваринництва й переробки сільгосппродукції. Щоправда, складається відчуття, що аж ніяк не все аграрії знають про свої можливості. У результаті підприємці, що займаються молочним тваринництвом, не отримують необхідної допомоги.

Джерело