На Херсонщині гинуть кавунові поля

Поділитись

На Херсонщині гинуть кавунові поля

У степу за селом Громівка на Херсонщині розкинувся чималенький баштан. Акуратні рядки з соковитими кавунами-велетнями – аж до горизонту. Бригадир сільськогосподарського виробничого кооперативу «Громівський» Анатолій Котляр вибирає найкращого смугастого красеня у подарунок. Вирізаючи ароматний рожевий м’якуш – кавунову душу, із надією перепитує: «Може, візьмете ще? Беріть, скільки хочете! Ми всім так кажемо – навіть охорону прибрали. Адже кавуни зовсім ніхто не купує – такий урожай пропадає!».

Так воно і є – той баштан і насправді як сирота. Висадили 54 гектари добірних кавунів сорту «Кримсон світ», отримали по 50 тонн солодкої ягоди з гектару. І…вся вона псується на землі – покупців немає зовсім. На баштан з буферної зони сусіднього заповідника Асканія-Нова хіба вовки навідуються – відгризають по одному кавунець, і тягнуть у кущі. Адже духмяною смакотою і хижак не проти поласувати. 

“Скільки живу – такого не пам’ятаю. Минулого року за нашими кавунами фури у чергу вишиковувалися, бо продавали їх по гривні за кілограм. Водії ледь не в бійку кидалися, аби першими завантажити врожай. Працювали аж вісім бригад вантажників, і за якісь два дні «вичистили» баштан до останнього кавунчика. А цьогоріч за ними взагалі ніхто не приїхав. Доведеться всю ділянку передискувати – піде той чудовий кавун на природне добриво під наступну  посадку. Та закопувати солодкі кавуни у землю гірко – аж душа крається”, – скрушно зітхає Анатолій Михайлович.

Сільськогосподарське підприємство у Громівці тепер готове роздарувати свої кавуни лікарням, дитсадкам, школам – аби приїхали та забрали, бо свій транспорт весь у роботі – адже врожай пшениці, кукурудзи соняшника також видався нівроку, і його треба терміново доправити на тік, Прибуток від його продажу, звісно, перекриє втрати від комерційної невдачі із баштаном, але селянам все одно його шкода – йдеться про недоотримані мільйони гривень. Люди у Громівці до пуття не розуміє, що сталося, і чому гарний кавун чомусь геть нікому в Україні  став не потрібен. А от голова правління  СВК «Громівський» Олександр Супрун свою версію має.

“Розірвалися логістичні ланцюжки – цього року з відомих причин баштанні припинили везти до Білорусі, та вивозити через Білорусь до країн Балтії. Немає продажу у Крим, Луганськ та Донецьк. Але головна біда зовсім не в тому – над нами ще й погода позбиткувалася, – переконаний Олександр Супрун. Наприкінці весни й на початку літа дощі заливали лівобережжя Дніпра так, що баштани довелося пересівати – подекуди й двічі. Відповідно, дозрівання середньостиглих сортів пішло на три тижні пізніше, коли на баштанах вже й пізні кавуни достигли. Відповідно, з’явився надлишок продукції, який споживчий ринок просто не зміг «перетравити» у повному обсязі. Тож оптові партії баштанних купували там, де ближче до великих міст, аби зекономити на транспортних витратах. А до нас перекупники просто не дісталися. Ще кілька днів, і весь баштан справді пустимо під дискову борону – буде добриво під кукурудзу”.

Джерело