На дні Маріанської западини виявили гігантські віруси

Поділитись

На дні Маріанської западини виявили гігантські віруси

Дослідники з Шанхаю виявили та підняли на поверхню партію гігантських вірусів з найглибшого місця Маріанської западини. Віруси змогли вирости до разючих розмірів через необхідність пристосування до екстремального тиску. Зазначається, що підняті мімівіруси перевищують розміри деяких бактерій.

Так, більшість легенд про морських чудовиськ на дні Маріанської западини, були спростовані саме через те, що великі та складні форми життя на таких глибинах стикаються з екстремальними умовами. Зокрема йдеться про низькі температури та екстремальний тиск.

Проте, як виявилося, існує декілька гігантських вірусних видів, в тому числі мімівірусів, які змогли вижити на глибині майже 11000 метрів нижче рівня моря. Хоча гігантські віруси виявляються і в інших, менш екстремальних місцях, але саме тут через великий тиск – у 1100 разів більше за атмосферний – вони досягли аномальних розмірів.

Мімівірус – це вид Acanthamoeba polyphaga mimivirus, господарями якого є амеби Acanthamoeba. Тільки в жовтні 2011 року було доведено, що мімівіруси – не найбільші в природі: тоді був описаний ще більший Megavirus chilensis. Але вважалося, що мімівіруси володіють найбільшим капсидом – близько 500 нм в діаметрі. На відміну від більшості інших вірусів, їх можна навіть побачити у світловий мікроскоп.

На дні Маріанської западини популяція мімівіруса склала близько 4% від загальної вірусної популяції. Усього з дна було піднято 15 різних типів вірусів і понад 100 видів інших мікроорганізмів.

Існує теорія, що мімівіруси пройшли “зворотну еволюцію”, тобто з мікробів перетворилися в віруси, але при цьому зберегли багато продуктивних функцій у своїх генах. Вважається, що ці гени могли зіграти роль в боротьбі за виживання в екстремальних умовах великої глибини.

Так, аналіз показав, що гігантський вірус може використовувати продуктивні гени для допомоги своїм господарям – грибам або одноклітинним, прискорюючи розщеплення поглинених вуглеводів, а прискорений метаболізм і зростання можуть дати господарям і вірусам перевагу в конкурентній боротьбі.

Джерело