Кого і коли штрафуватимуть за пластикові пакети в Україні

Поділитись

Кого і коли штрафуватимуть за пластикові пакети в Україні

Контроль за безплатним розповсюдженням пакетів з пластику проводитимуть вибірково. Здебільшого перевірятимуть великі ритейлерські мережі, натомість дрібні магазини, ринки (а тим паче місця стихійної торгівлі) будуть перевіряти нечасто.

Таку думку висловив Олег Тітамир, президент ГО “Українська організація захисту споживачів послуг”. Експерт відповів на найактуальніші питання українців та розповів про всі недосконалості закону.

Спершу він зазначив, що контроль за виконанням закону покладено на Держпродспоживслужбу.

Спеціалізація цього органу виконавчої влади така:

  • контроль за дотриманням законодавства щодо продуктів харчування та захисту прав споживачів (у новому урядовому законопроєкті про захист прав споживачів суттєво посилюються повноваження цього органу у сфері електронної комерції);
  • контроль 15 напрямів, від якості та безпеки харчових продуктів до перевірки добросовісності реклами або здійснення державного ветеринарно-санітарного контролю;
  • контроль за дотриманням протиковідних заходів бізнесом і громадянами.

Наскільки цей орган ефективний? За словами Олега Тітамира, на Держпродспоживслужбу покладено надто багато завдань. На це ні сил, ні кадрового, ні фінансового забезпечення не вистачає.

“Можна спрогнозувати, що контролери Держпродспоживслужби будуть здійснювати дуже вибірковий контроль — здебільшого в великих ритейлерських мережах, натомість дрібні магазини, ринки (а тим паче місця стихійної торгівлі) будуть перевірятися вряди-годи”, — говорить Олег Тітамир.

Чому? Перевірок так багато, що охопити все — завдання нереальне.

Кому довірити це завдання?

“Оскільки обіг пластикових пакетів – це питання екології, а не прав споживачів чи якості продукції, то більш логічним було б, на мою думку, покласти контроль за виконанням профільного закону щодо обмеження обігу пластикових пакетів на Державну екологічну інспекцію, яка має набагато глибші компетенції і кадрові можливості для контролю над виконанням екологічного законодавства”, — переконаний Тітамир.

Чи є місце для корупції?

“Так само нікуди не зникають корупційні фактори, коли інспектори, очевидно, домовлятимуться з бізнесом не штрафувати його за певну неправомірну вигоду… Ще один момент: немає жодних гарантій того, що ця ініціатива в наявному вигляді не змотивує підприємства поставити символічну ціну на пакети, а громадян – продовжити їх використовувати, цю ціну сплативши”, — говорить експерт.

Штрафи за порушення достатньо високі?

“Закон не працюватиме як належить через непропорційно низькі штрафи – 8 500-34 000 грн за розповсюдження надтонких, тонких і оксорозкладних пластикових пакетів (крім надтонких і біорозкладних), і 1700-8500 грн за безплатне розповсюдження пластикових пакетів певної модифікації. Що таке навіть 34 000 грн для ритейлерської мережі з річними оборотами в кілька мільярдів гривень?!” — висловив свою думку Олег Тітамир.

Що в такому разі зробити, щоб закон запрацював?

“Очевидно, щоб закон запрацював ефективно, потрібно як мінімум збільшити в 2-3 рази штрафи, а головне – впровадити спеціальний акциз на виробництво, оптову й роздрібну торгівлю пластиковими пакетами, який акумулюватиметься у спеціальному державному фонді, а з нього б фінансувалися компанії, що переробляють пластик. А для ритейлерських мереж і продовольчих магазинів, які повністю відмовилися від пластику, встановити певні податкові, орендні та інші пільги протягом визначених періодів”, — доповнив наш експерт.

Розмір штрафів з 10 грудня

Заборона стосується магазинів, супермаркетів, закладів харчування та сфери надання послуг. На біорозкладні, а також надтонкі пластикові пакети, що є первинним пакованням для свіжої риби, м’яса і продуктів з них, сипких продуктів та льоду, вимоги поки що не поширюються. Цей виняток чинний до 2023 року.

До порушників згаданого вище закону застосовуватимуться адміністративно-господарські санкції, а саме штрафи від 1700 до 3400 гривень. За повторне порушення сума становитиме від 3400 до 8500 гривень. Штраф сплачує суб’єкт господарювання протягом 15 днів з дня отримання копії постанови.

Джерело