Чому ціни на українське зерно врожаю 2022 р залишаться на високому рівні

Поділитись

Чому ціни на українське зерно врожаю 2022 р залишаться на високому рівні

Ціни на зерно нового врожаю 2022 року в Україні можуть залишитися на високих рівнях на тлі суттєвого збільшення собівартості виробництва через стрімке зростання цін на добрива і зокрема на карбамід, найкращу форму азотних добрив з найбільшою часткою азоту ( до 46,2%), що забезпечує високу врожайність всіх видів зернових. У поєднанні з тривалим дефіцитом опадів, який спостерігався в Україні протягом цієї осені, це викликає побоювання щодо скорочення врожаю зерна у 2022 році.

Ціна на карбамід досягла $750-800 за тонну на базисі FOB Балтика у листопаді п.р., що майже на 80% більше, ніж у червні. В Україні ціна на карбамід досягла майже $1100 за тонну на базисі FCA-заводу, що на 120% перевищує рівень цін у березні поточного року.

Світовий індекс азоту Profercy World Nitrogen Index досяг нового максимуму 407,5 пункту, що на 226% перевищує значення на аналогічний період минулого року. Saudi Basic Industries Corporation продала партію гранульованого карбаміду з відвантаженням у листопаді п.р. за ціною $850 за тонну на базисі FOB, це стало найвищою ціною за понад 13 років.

Безпрецедентному зростанню цін на карбамід сприяла низка факторів, включаючи скорочення обсягів виробництва аміаку, рекордно високі ціни на природний газ, сезонна активізація попиту та різке скорочення пропозиції через запровадження мит на експорт карбаміду з Китаю, одного з найбільших світових експортерів.

Значне зростання цін на азотні добрива може призвести до збільшення собівартості виробництва українського зерна наступного сезону. За попередньою оцінкою опитаних операторів ринку Refinitiv, собівартість виробництва зерна в Україні в 2022 році може зрости на 40%.

Рекордно високі ціни на карбамід та інші добрива змушують замислитись і про інші можливі ризики для якості українського врожаю у 2022 році. Нестача азотних добрив, особливо карбаміду, може призвести до зниження вмісту білка у зерні, оскільки азот – основний елемент харчування, необхідний формування зерна з високим вмістом білка.

Джерело