Аграрії просять відновити адміністрування ПДВ та його відшкодування при експорті

Поділитись

Аграрії просять відновити адміністрування ПДВ та його відшкодування при експорті

З початком повномасштабної війни система електронного адміністрування податку на додану вартість (СЕА ПДВ) припинила свою роботу і поки ДПС не обіцяє відновлення її роботи. В результаті немає можливості зареєструвати податкові накладні і підтвердити формування податкового кредиту по ПДВ від постачальників ресурсів. Фактично, сума ПДВ авансом сплачується самим підприємством на кожному етапі.

Інша дуже серйозна проблема – відсутність відшкодування ПДВ, зокрема при експорті товарів. Наслідком цього є відсутність значної частини обігових коштів, на які могли розраховувати підприємці, а також заниження ціни на експортовану агропродукцію на суму невідшкодування.

Це точно не стимулює відновлення експорту, що є одним з основних пріоритетів функціонування економіки. При цьому, відшкодування ПДВ не проведено навіть за період до початку повномасштабної війни росії проти України. Лише за січень 2022 року не відшкодовано близько 17 млрд грн.

Водночас сплата ПДВ при імпорті товарів здійснюється в повній мірі, за виключенням гуманітарних вантажів та деяких інших товарів. В результаті деякі компанії вже почали використовувати схему непрямого експорту або «схлопування» ПДВ, коли імпортер проводить паралельно нетипові для нього операції по експорту для того, щоб зменшити платежі ПДВ по імпорту.

e370c4adf2b350a98ae2efab7a653d75

УКАБ закликає Кабінет Міністрів України, Мінфін, ДПС та Верховну Раду України докласти максимум зусиль для відновлення належного адміністрування ПДВ та проведення відшкодування ПДВ при експорті, зокрема сільськогосподарської продукції.

Джерело